ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΣΗ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΗΣ ΔΙΑΤΡΙΒΗΣ ΤΜΗΥΠ-Παπαχρήστος Νικόλαος

Εικόνα bouras

Τη Δευτέρα 15/11/2021 στις 14:15 ο υποψήφιος διδάκτορας του Τμήματος Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Πατρών κ. Παπαχρήστος Νικόλαος, θα υποστηρίξει μέσω διαδικτύου ενώπιον της επταμελούς εξεταστικής επιτροπής, τη διδακτορική του διατριβή με θέμα:

«Αλγόριθμοι, μηχανισμοί και Πρωτόκολλα για σύστημα αναζήτησης και διάσωσης βασισμένο σε φορητές συσκευές»

με επιβλέποντα τον κ. Χρήστο Ι. Μπούρα, Καθηγητή του Τμήματος.

Meeting ID: 967 8821 1295
Passcode: 295080

Παρακάτω επισυνάπτεται σύντομη περίληψη της διατριβής:

Abstract: In recent years, applications for smart devices have been rapidly gaining acceptance from an increasing number of people. This is due to the fact that we have a large increase in IoT devices and smartphones through which we can control them. The IoT devices and their technology supported by a large set of platforms could offer interesting facilities for various fields such as locating and rescuing people from particularly vulnerable groups or those belonging to population groups with a high probability of being lost. The ever-increasing demands for short-term bandwidth / speed data transfer have led telco providers worldwide to Low-Power Wide-Area (LPWA) technologies that are truly designed for IoT needs such as LoraWan. The characteristic of the above technology is the low cost and the large range they have in km LoS. In this talk we introduce the LoRa technology and Search And Rescue (SAR) problem. We then continue with a study of the most important existing algorithms for locating the wearable IoT device using simulations. After that a focus on the integration of machine learning in order to improve data transmission will be done and finally a presentation of a real hardware example with IoT device, a web integration with The Things Network and a mobile application able to locate people in need.