Events

30.3.2018 @ 4μμ: Σεμινάριο Τμήματος & CEID social hour: "Μοντέλα και Μηχανισμοί για Προγραμματιζόμενα Υλικά", Παύλος Σπυράκης, Καθηγητής ΤΜΗΥΠ

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΤΜΗΜΑΤΟΣ & CEID SOCIAL HOUR

Ημερομηνία-χώρος: Παρασκευή 30 Μαρτίου, 4μμ, Κτίριο Β (Αίθουσα Συνεδριάσεων - ισόγειο) - Προσοχή στην διαφορετική ώρα αυτού του σεμιναρίου.

Ομιλητής: Παύλος Σπυράκης, Καθηγητής ΤΜΗΥΠ

Τίτλος: Μοντέλα και Μηχανισμοί για Προγραμματιζόμενα Υλικά

Σεμινάριο Υγιεινής & Ασφάλειας

Εικόνα secretary

Το Σεμινάριο Υγιεινής & Ασφάλειας για τους πρωτοετείς μεταπτυχιακούς φοιτητές και υποψήφιους διδάκτορες του Πανεπιστημίου Πατρών θα διεξαχθεί την Δευτέρα 16/04/2018 και Τρίτη 17/04/2018 από 8.30 έως 14.30 στο Συνεδριακό Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών.

Ερευνητική Ομιλία Paul Duetting, Πέμπτη 29/3, 1μμ

Εικόνα caragian

Την Πέμπτη 29 Μαρτίου 2018, ώρα 1:00, στην αίθουσα συνεδριάσεων (ΑΣ) του Τμήματος Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής (ισόγειο, Κτίριο Β), θα δοθεί ομιλία με τίτλο "Prophet inequalities made easy: stochastic optimization by pricing non-stochastic inputs" από τον Paul Duetting, Επίκουρο Καθηγητή στο London School of Economics. Ακολουθεί περίληψη της ομιλίας.

===================

Επίσκεψη μαθητών Λυκείου Καστριτσίου, Δευτέρα 26-3-2018

Εικόνα secretary

Πρόγραμμα επίσκεψης μαθητών από το Λυκείο Καστριτσίου, τη Δευτέρα 26-3-2018.

9:30-9:40      Καλωσόρισμα από πρόεδρο ΤΜΗΥΠ Ε. Γαλλόπουλο

9:40-9:55      Παρουσίαση τμήματος, Δ. Κουτσομητρόπουλος

9:55-10:20    Δραστηριότητες Εργαστηρίου MDAKM, Β. Μεγαλοοικονόμου, Κ. Δελτούζος, Θ. Παπαστεργίου

10:20-10:40  Ασφάλεια και Διαδίκτυο των Πραγμάτων, Ν. Σκλάβος, Π. Παναγιώτου

10:40-11:00  Επίδειξη του συστήματος BCI (Brain-Computer Interface), Κ. Μπερμπερίδης, Κ. Μαρκόπουλος

11:00-11:20  Ξενάγηση στο ΥΚ, Μ. Γεωργουδάκης

Big Data Hackathlon

Εικόνα gkourou

Ο διαγωνισμός EESTech Challenge(EC) φέτος ασχολείται με τo Big Data Analysis και σε προσκαλεί να διαγωνιστείς!

Παρουσίαση ΜΔΕ ΠΜΣ-ΕΤΥ Διονύση Καλογερόπουλου "Συσταδοποίηση κειμένων με χρήση της μετρικής Wasserstein και τεχνικές βέλτιστης μεταφοράς".

Εικόνα stratis

Την Παρασκευή 23/03/2018 και ώρα 11:00, στην αίθουσα ΑΣ (Αίθουσα Συνεδριάσεων, Κτίριο Β, Ισόγειο), θα πραγματοποιηθεί η δημόσια παρουσίαση και εξέταση της Διπλωματικής Εργασίας του κ. Διονύση Καλογερόπουλου, φοιτητή του ΠΜΣ «Επιστήμη &
Τεχνολογία Υπολογιστών» με θέμα: "

Παρουσίαση ΜΔΕ ΠΜΣ-ΕΤΥ Νικόλαου Γιαννόπουλου "Βέλτιστες Μετακινήσεις σε Χρονο-Εξαρτώμενα μοντέλα Μέσων Μαζικής Mεταφοράς".

Εικόνα stratis
Την Τρίτη 20.03.2018 και ώρα 12:00, στην Αίθουσα Συνεδριάσεων/Σεμιναρίων (ισόγειο Β κτιρίου) θα πραγματοποιηθεί η παρουσίαση της Μεταπτυχιακής Διπλωματικής Εργασίας του κ. Νικόλαου Γιαννόπουλου του ΠΜΣ «Επιστήμη & Τεχνολογία Υπολογιστών» με θέμα: "Βέλτιστες Μετακινήσεις σε Χρονο-Εξαρτώμενα μοντέλα Μέσων Μαζικής Mεταφοράς". Η Τριμελής επιτροπή: Χρήστος Ζαρολιάγκης, Καθηγητής ΤΜΗΥΠ Παν. Πατρών (Επιβλέπων) Ευστράτιος Γαλλόπουλος, Καθηγητής ΤΜΗΥΠ Παν. Πατρών Σπύρος Κοντογιάννης, Επικ. Καθηγητής ΤΜΗΥΠ Παν. Ιωαννίνων

Big Data Era in Biology and Medicine and Introduction to Hadoop Apache and Spark

Εικόνα gkourou

Το σεμινάριο με ολοκληρωμένο τίτλο,
Big Data Era in Biology and Medicine and
Introduction to Hadoop Apache and Spark,
είναι εδώ εσύ ακόμα να κλείσεις το εισιτήριο σου?

Με αφορμή των διαγωνισμό EESTech Challenge, διοργανώνεται ένα σεμινάριο από την EESTEC LC Patras με θέμα την Ανάλυση των Big Data και ομιλητές τους διδακτορικούς Α.Βραχάτη και Α.Μπομπότα.

Παρουσίαση Διπλωματικής ΠΜΣ-ΕΤΥ "Τεχνικές συμπίεσης για ανεστραμμένα αρχεία δεικτοδότησης συμβολοσειρών" Φ. ΚΟΥΝΕΛΗ

Εικόνα kounelis

Τη Δευτέρα 12/03/2018 και ώρα 11:30 στην αίθουσα ΑΣ του Τμήματος Mηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής θα πραγματοποιηθεί η παρουσίαση της Μεταπτυχιακής Διπλωματικής Εργασίας του φοιτητή Κουνέλη Φώτιου του προγράμματος μεταπτυχιακών σπουδών «Επιστήμη & Τεχνολογία Υπολογιστών» με θέμα:

"Τεχνικές Συμπίεσης για Ανεστραμμένα Αρχεία Δεικτοδότησης Συμβολοσειρών".

9.3.2018 @ 3μμ: Σεμινάριο Τμήματος & CEID social hour: "Δίκαιο Πληροφορικής: προστασία του λογισμικού και αξιοποίηση των σχετικών δικαιωμάτων", δρ Γαλάτεια Καπελλάκου

Σεμινάριο Τμήματος & CEID social hour

Ημερομηνία-χώρος: Παρασκευή 9 Μαρτίου, 3-5μμ, Κτίριο Β (Αίθουσα Συνεδριάσεων - ισόγειο)

Ομιλήτρια: δρ Γαλάτεια Καπελλάκου

Τίτλος: Δίκαιο Πληροφορικής: προστασία του λογισμικού και αξιοποίηση των σχετικών δικαιωμάτων

Machine Learning 101 by EESTEC LC Patras

Εικόνα gkourou

Στην διάλεξη αυτή με θέμα “Machine Learning”, θα γίνει ιδιαίτερη ανάλυση στην υποκατηγορία του αντικειμένου, “Deep Learning”.

Το “Deep Learning” αναφέρεται στην συνεχή ανάλυση των πληροφοριών με βάση συγκεκριμένους αλγορίθμους, προκειμένου να συμπεριφέρεται το ζητούμενο μοντέλο σαν ανθρώπινος εγκέφαλος χωρίς να χρειάζεται να του δίνουμε εμείς συνεχώς πληροφορίες και οδηγίες.

5.03.2018: Παρουσίαση Διπλωματικής ΠΜΣ-ΕΤΥ "Παραμετρική ανάλυση κατηγοριοποίησης (classification) και Collaborative Filtering σε κατανεμημένο περιβάλλον (Apache Spark)" Αθ. Αλεξόπουλου

Τη Δευτέρα 05/03/2018 και ώρα 17:00 στην αίθουσα Π200 του Τμήματος
Mηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής θα πραγματοποιηθεί η παρουσίαση της Μεταπτυχιακής Διπλωματικής Εργασίας του φοιτητή Αλεξόπουλου Αθανάσιου του προγράμματος μεταπτυχιακών σπουδών «Επιστήμη & Τεχνολογία Υπολογιστών» με θέμα:

"Παραμετρική ανάλυση κατηγοριοποίησης (classification) και Collaborative Filtering σε κατανεμημένο περιβάλλον (Apache Spark)".

30.05.2018: Απονομή Τίτλου Επίτιμου Διδάκτορα στον Καθηγητή κ. Γεώργιο Γιαννάκη

Εικόνα stratis

Απονομή Τίτλου Επίτιμου Διδάκτορα στον καθηγητή κ. Γεώργιο Γιαννάκη, University of Minnesota McNight Presdential Chair in ECE μετά από κοινή πρόταση των Συνελεύσεων των Τμημάτων Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής (ΤΜΗΥκΠ) Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών (ΤΗΜκΤΥ).

Το ακριβές πρόγραμμα και η ώρα της εκδήλωσης θα ανακοινωθούν εν καιρώ.

Σελίδες

Εγγραφή στο CEID Announcements